Archiwum / Transplantacja – bezcenny dar – nadzieja życia

Transplantacja – bezcenny dar – nadzieja życia

W piątek 25 stycznia w Kinie Polkowice odbyła się konferencja pt. „Transplantacja – bezcenny dar – nadzieja życia”, podczas której młodzież i mieszkańcy Polkowic mogli dowiedzieć się więcej na temat przeszczepów i ich roli w ratowaniu życia.

Spotkanie rozpoczęło się od seansu hiszpańskiego filmu „Esperanza” (po polsku „Nadzieja”), który przedstawił w jaki sposób przekazanie narządów może odmienić życie chorującego człowieka i że każdy z nas może pewnego dnia znaleźć się w podobnej sytuacji.

Dr Michał Mielnikiewicz z Regionalnego Ośrodka Kardiologii MCZ Lubin, który po seansie opowiedział o swoich doświadczeniach z pacjentami oraz możliwościach współczesnej kardiochirurgii, wielokrotnie wspominał, że rozmowa z rodziną o przeszczepach jest bardzo ważna.

– Problemy zdrowotne mogą dotyczyć Waszych dziadków, rodziców, ale również i Was. Choroby serca są diagnozowane u coraz młodszych osób, nawet dwudziestoparolatków – mówił.

O swoich doświadczeniach z życiem przed i po przeszczepie serca opowiedział również Krzysztof Machajek, mieszkaniec Polkowic, który, jak sam stwierdził, „w lutym 2000 roku otrzymał drugie życie”. Od tamtej pory aktywnie działa w wydarzeniach związanych z propagowaniem wiedzy na temat transplantacji i zdrowego trybu życia.

Obaj goście zauważyli, że choć wiedza na temat przeszczepów i świadomość młodych ludzi jest coraz większa, to jednak rodzice lub inni członkowie rodziny podejmują ostateczną decyzję. Zaapelowali, by oprócz podpisywania oświadczeń, starać się również rozmawiać z najbliższymi, poznać ich zdanie na ten temat, przekazać co myślimy w związku z tym, bo nigdy nie wiadomo czy nasi najbliżsi lub my sami nie będziemy potrzebować podobnej pomocy.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o