Archiwum / Patriotyczna majówka w Polkowicach

Patriotyczna majówka w Polkowicach

Weekend majowy w Polkowicach obfitował we wspaniałe uroczystości związane z jednymi z najważniejszych polskich świąt.

Od 1 maja mieszkańcy mogli zapoznać się z wyjątkową wystawą Narodowego Centrum Kultury pt. „Ojcowie założyciele UE”, która przedstawiła najważniejsze postaci i idee, które stały u podwalin współczesnej europejskiej wspólnoty. Wystawa powstała z okazji 15. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej to jedno z najbardziej patriotycznych świąt w historii naszego kraju, a biało-czerwone barwy na trwałe wpisały się w polską kulturę. Drugiego maja, przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego, po raz kolejny obchodziliśmy święto jednego z narodowych symboli. Mieszkańcy tłumnie zapełnili Rynek, biorąc udział w organizowanych uroczystościach.

Biel i czerwień załopotały na wietrze przy akompaniamencie Zakładowej Orkiestry ZG Rudna, która uroczyście przemaszerowała przez Rynek wraz z Kompanią Honorową wystawioną przez 23. Śląski Pułk Artylerii z Bolesławca. Towarzyszyły im także poczty sztandarowe służb mundurowych oraz szkół powiatu polkowickiego. Ponadto podczas obchodów mieszkańcy mogli podziwiać zabytkowe, wojskowe pojazdy, których pokaz zorganizowało Towarzystwo Historyczne „Victoria”.

W uroczystości wzięli udział mieszkańcy w każdym wieku – z dumą gościliśmy kombatantów zasłużonych wobec naszej wspólnej historii oraz młodzież i dzieci z pobliskich szkół. Dzieci z polkowickich przedszkoli zaprezentowały swoje wokalne i aktorskie umiejętności w programie artystycznym.

Główne uroczystości mieszkańcy Polkowic zakończyli wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych w kościele pw. św. Barbary.

W rocznicę ustanowienia Konstytucji 3 Maja, po Mszy św. za Ojczyznę, która odbyła się w kościele pw. św. Michała Archanioła, zespół Baayon Duo, czyli małżeński duet Doroty i Pawła Motyczyńskich, zabrał wszystkich w historyczną podróż po utworach wspaniałych kompozytorów, w tym Fryderyka Chopina, Ignacego Paderewskiego i Piotra Czajkowskiego.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o